I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
Eggs themselves, not many if at all. The issue is when it comes to baking, while not often, can consume through a whole dozen or more in a single week, specially in the winter. Wanting to find alternatives, I hear applesauce is good.